Istnieje kilka sposobów na szybki i efektywny transport dużych i ciężkich przedmiotów. Jednym z nich są przenośniki łańcuchowe. Znajdą one zastosowanie nie tylko w zakładach i halach produkcyjnych, ale także w magazynach, na przykład z materiałami budowlanymi.

Gdzie sprawdzą się przenośniki łańcuchowe?

Rozwiązanie to ze względu na prostotę oraz trwałość doskonale sprawdza się właśnie w tym zastosowaniu. Dodatkowo może być ono skutecznie wykorzystywane w miejscach gdzie panują trudne warunki pracy. Przenośniki łańcuchowe będą doskonale spełniać swoją funkcję chociażby w obszarach o podwyższonej, a nawet wysokiej temperaturze jak piece do utwardzania lakieru czy nawet piece do obróbki cieplnej.

Zastosowanie w ich konstrukcji przemienników częstotliwości umożliwi również ich wykorzystanie na liniach transportowych wymagających zmiennej prędkości przemieszczania produktów.

Przenośniki łańcuchowe do transportu wyrobów wykorzystują łańcuchy napędzane przez motoreduktor. Łańcuchów może być kilka, w zależności od tego jakie gabaryty i masę mają transportowane przedmioty.

Łańcuchowe przenośniki – konstrukcyjne ograniczenia

Niestety konstrukcja przenośnika łańcuchowego i jego zasada działania wprowadzają pewne ograniczenia na stosowalność tej metody transportu.

Przede wszystkim, ze względu na ryzyko ślizgania się produktów po łańcuchu przenośniki łańcuchowe nie powinny być stosowane na trasach transportowych gdzie występują zakręty oraz ze zmienną wysokością nad podłożem. W takiej sytuacji bowiem istnieje duże ryzyko ześlizgnięcia się przedmiotu i uszkodzenia go oraz wyrządzenia krzywdy pracownikom znajdującym się w pobliżu.

Przenośniki łańcuchowe nie nadają się również na linie transportowe gdzie musi istnieć możliwość akumulacji produktów oraz jako tymczasowe powierzchnie robocze. Co można zrealizować chociażby w przypadku przenośników rolkowych.

Mimo wszystko popularne..

Pomimo tych ograniczeń przenośniki łańcuchowe są bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym, AGD, malarskim lub lakierniczym. Sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie potrzebne są proste, tanie i skuteczne rozwiązania transportowe dla produktów o dużej masie i gabarytach.

Comments are closed.