Od zarania dziejów kamień naturalny jest wykorzystywany w budownictwie. Mimo że czasy się zmieniają, powstają nowe technologie, nowe materiały budowlane, to kamień ciągle cieszy się ogromnym powodzeniem. Dziś raczej rzadko wznosi się ściany z kamienia, ale z powodzeniem wykorzystywany jest jako materiał wykończeniowy. Wykorzystywany jest przy budowaniu chodników, ścieżek, okładane są nim elewacje. Przede wszystkim używany jest do wykładania ścian i podłóg.

Płyty kamienne – czym się kierować przy wyborze?

Kamień w przyrodzie występuje w różnych odmianach i gatunkach. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju płytek kamiennych. Dostępne są materiały z marmuru, granitu, onyksu, piaskowca, kwarcytu, wapienia, w różnych kolorach i różnym przeznaczeniu.

Wybierając płyty kamienne do wnętrza, kierujemy się przede wszystkim ich kolorystyką, połyskiem, wykończeniem, wielkością paneli. Należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametry, takie jak nasiąkliwość, odporność na ścieranie czy właściwości antypoślizgowe. Bardzo ważne jest także to by wybrać możliwie wysoką klasę płytek. Jeżeli tylko jest taka możliwość, to powinniśmy wybrać kamień zaliczany do I klasy jakości. Oznacza to, że płyty kamienne pozbawione są uszkodzeń, przebarwień i skaz.

Drugim parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest ścieralność. Od tego zależy to, gdzie dany materiał może być zamontowany i jak długo będzie się dobrze prezentował. Wybierając np. kamień lub płytki na podłogę o dużym natężeniu ruchu, musimy się zdecydować na materiał o bardzo wysokiej klasie ścieralności.

Decydując się na konkretny materiał na podłogę, należy również zwrócić uwagę na to, by płytki były antypoślizgowe. Parametr ten zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.Niezależnie od tego, czy na podłogach i ścianach zdecydujemy się zastosować kamień, płyty marmurowe, płytki imitujące drewno albo beton, zawsze warto wcześniej zapoznać się z ich parametrami. Wygląd materiału jest podstawowym elementem, ale nie zapominajmy o trwałości i bezpieczeństwie użytkowania.

Wysokiej jakości płyty kamienne znajdziesz w hurtowni kamienia: https://salonmarbella.pl/slaby

Comments are closed.