Budując dom jednorodzinny pewnie każdy zastanawia się nad rodzajem zastosowanego systemu grzewczego. Głównym czynnikiem decydującym, oprócz komfortu i łatwości obsługi, są koszty późniejszego ogrzewania domu.

Pewnie każdy chciałby, aby jak najniższym nakładem środków finansowych mieć ciepłe grzejniki czy podłogi drewniane. Trzeba jednak pamiętać, że na te koszty duży wpływ ma energooszczędność budynku, a co się z tym wiąże jego ocieplenie i izolacja.

Jak ocieplić podłogę?

Odpowiednie ocieplenie podłogi jest równie ważne jak izolacja ścian czy dachu. Ma to szczególne znaczenie kiedy mamy do czynienia z domami bez podpiwniczenia.

W  tym wypadku to właśnie przez źle ocieplone podłogi do zimnego gruntu przedostaje się duża ilość ciepła i odwrotnie. Jeśli nie posiadamy ogrzewania podłogowego, z łatwością da się odczuć bijący od zimnej posadzki nieprzyjemny chłód.

Również ogrzewanie podłogowe w tej sytuacji nie spełnia należycie swojej funkcji, gdyż ciepło przenika nie tylko do wnętrza domu, ale także do gruntu. Odpowiednia grubość i jakość izolacji termicznej w znacznym stopniu ograniczy proces przepływu temperatury miedzy zmrożonym gruntem a ciepłem podłogi.  Na rynku istnieje duża liczba rozwiązań i systemów izolacji poziomej, tańsze i droższe, mniej lub bardziej skuteczne.

Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Trzeba jednak wiedzieć, że nawet najtańsze ocieplenie naszej podłogi odpłaci się nie tylko zwiększonym komfortem ale przede wszystkim niższymi kosztami ogrzewania. Nie warto więc oszczędzać na pracach polepszających energooszczędność naszego domu, gdyż z biegiem czasu  nakłady te na pewno się zwrócą. Podsumowując powyższe rozważania należy pamiętać, że nie jest najważniejsze jak nasze podłogi wyglądają zewnątrz, ale to co kryją one w środku.

Comments are closed.