Dziś do naszej redakcji dotarł ciekawy list, w którym jedna z czytelniczek napisała kilka słów na temat swoich planów dotyczących domów z bali. Postanowiliśmy (za zgodą autorki) opublikować ten list, co następuje w tym artykule 🙂
Od kilku miesięcy zastanawiamy się z mężem nad zamianą dotychczasowego małego mieszkania na coś większego. Początkowo byliśmy zdecydowani na mieszkanie w bloku, blisko 80 metrów kwadratowych, położone na obrzeżach miasta. Dookoła mnóstwo zieleni, wielki plac zabaw dla dziecka, w cenie garaż oraz mały ogródek działkowy.

Budowa domu z bali własnymi siłami

Kiedy już praktycznie podpisywaliśmy umowę przedwstępną, wpadła nam do głowy myśl, by jednak zastanowić się nad rozwiązaniem docelowym- czyli domem. Początkowo wykluczyliśmy taką opcję z uwagi na ogromne koszty oraz długi czas budowy domu, jednak w pewnym momencie znaleźliśmy ofertę formy budującej domy z bali.

Najpierw podeszłam do tematu jak przysłowiowy pies do jeża, ale z czasem napływały do mnie coraz to ciekawsze opinie osób, które zdecydowały się na takie domy. Po pierwsze mówili, że budowa takiego domu jest o wiele krótsza i tańsza, niż stawianie domu metodą tradycyjną. Montaż elementów drewnianych na miejscu budowy zajmuje maksymalnie 3 miesiące. Również niezwykle lekka konstrukcja ma ogromny wpływ na koszt całej budowy, ponieważ już na etapie przygotowywania fundamentów, nie musimy ich wylewać zbyt wysokich.

Ponadto taki dom można stawiać nawet w okresie zimowym, ponieważ tylko etap wylewania fundamentów zalicza się do prac mokrych, kolejne stopnie realizacji projektu są już „suche”. Następnym ważnym argumentem przemawiającym za takim domem z bali jest to, że jest on bardzo zdrowy i ciepły.

Zawilgocenie ścian co robić?

Wielokrotnie w budynkach budowanych tradycyjna metodą spotkałam się z przypadkami zawilgotnienia ścian, powstawania i rozrastania się grzyba i pleśni. Jak powszechnie wiadomo, takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dom z bali jest natomiast pod tym względem całkowicie bezpieczny. Drewno ma naturalna zdolność regulacji wilgotności, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania pleśni i grzybów.

Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety oraz fakt, że na postawienie takiego domu musimy wziąć taki sam kredyt jak na zakup mieszkania w bloku, chyba nie będziemy się już dłużej wahać przed podjęciem decyzji o budowie domu z bali.
My również inspirujemy się wyżej wymienionym serwisem – nie tylko jeśli chodzi o domy z drewna, lecz również w przypadku wielu ozdób folkowych.

Dziękujemy za super wpis – na pewno miło nam wszystkim się go czytało!

Comments are closed.