Schody drewniane to najważniejszy element każdego domu. W swoim przeznaczeniu służą do komunikacji pomiędzy różnymi poziomami. Schody drewniane mogą być wewnętrzne albo zewnętrzne. Nie polecałbym jednak stosowania drewnianych schodów na zewnątrz budynku, gdyż jak wiemy deszcz czy śnieg przyspieszają proces ich starzenia i szybciej się niszczą. schody drewniane

Schody drewniane z najlepszego drewna

Schody drewniane wewnątrz są w klatce schodowej. Drewniane schody to najpopularniejsza forma schodów, gdyż są praktyczne i efekt wizualny i estetyczny jest zdecydowanie lepszy niż w schodach murowanych. Schody użyteczności publicznej, które są na zewnątrz powinny mieć co najmniej 40 cm szerokości. Ich wysokość musi być taka sama.

Szerokość stopni w schodach wewnętrznych

Przy schodach wewnętrznych nie należy stosować biegów krótszych niż 3 stopnie. Szerokość stopni tak zwanych zabiegowych powinna być w odległości 40 centymetrów od poręczy. Jeżeli chodzi o balustradę, to musi mieć minimum 1,1 metra wysokości.

Nad biegami i spocznikami powinno być zachowane 200 cm. Natomiast w domach jednorodzinnych i w piwnicach do 190 cm, a na strych 170 cm. Schody dzielą się na wiele rodzajów. Najpopularniejsza klasyfikacja schodów wygląda następująco. Jeżeli chodzi o przeznaczenie to są to schody główne, boczne, do piwnicy, strychowe, ruchome oraz pożarowe.

Jeżeli mówimy o ich usytuowaniu to mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą różnić się między sobą kształtem rzutu i liczbą biegów. Mogą być wykonane z różnego materiału,  oraz różnić się nachyleniem, kierunkiem ruchu czy odpornością pożarową, która jest bardzo istotna.

Comments are closed.